Yüz kaslarının tamamının, olması gerektiği şekilde hareket ettirilememesi durumudur. Yüzde bulunan, sinirsel iletimi sağlayan liflerin zedelenmeleri sonucunda meydana gelir. Zedelenen sinir lifleri sonucunda yüz felci meydana gelir.

Yüz kaslarının tamamının, olması gerektiği şekilde hareket ettirilememesi durumudur. Yüzde bulunan, sinirsel iletimi sağlayan liflerin zedelenmeleri sonucunda meydana gelir. Zedelenen sinir lifleri sonucunda yüz felci meydana gelir. Hasta mimiklerini kaybetmiş bir duruma gelebilir. Görüldüğü hastalar hemen her yaşta olabilir. Özellikle yaşlılarda veya gençlerde görülür şeklinde ayrım yapmak, çok da doğru olmayacaktır.

Neden olduğu sorunlar:

  • Mimiklerin kaybolması
  • Kulakta meydana gelen ağrı
  • Kulak çınlamaları
  • Sese karşı duyarlılık
  • Konuşmada zorluk çekme

Hastalığın pek çok nedeni olabilir. Fakat bu nedenlerden en önemlisi enfeksiyonlardır. İnme, çok daha riskli bir durumdur. Doğrudan beyne zarar vermekle kalmayıp, sonrasında hastalığın nedenlerinden birisi olarak karşımıza çıkabilir. Yüz kaslarını uyaran sinirlerin zedelenmesi veya enfeksiyon kapması sonucu oluşabilir. Kafa travmaları sonrasında görülebilir. Diğer bir neden olarak başta veya boyunda görülen tümörler gösterilebilir. Eğer böyle bir durumla karşılaştıysanız, vakit kaybetmeden uzman doktora başvurmalısınız.

Yüz Felci Nedir?

Yüz Felci (Bell palsi) : Yüzümüzün sağ ve solunda bulunan kasların hareket etmesini sağlayan iki tane sinir bulunmaktadır. Bu sinirler beyin sapından çıktıktan sonra kulak kemiği içinde devam eder. Kulaktan çıktıktan sonra yüzümüzde alın, göz kapağı, kaş, burun kenarı, dudak kenarı ve boyun kaslarını hareket ettirmeye sağlayan sinirler olarak beş parçaya ayrılır. Bu sinirin soğuktan ya da travmadan hasar görmesi durumunda buradaki kaslara felç görülür. Kaslardaki hareketsizlik hafif derecede olabileceği gibi tamamen de hareketsizlik görülebilir. Bu duruma yüz felci denir.

Hastalık tür olarak 2 ye ayrılır. İlki Santral yüz felci beyindeki bir hasardan dolayı meydana gelen hastalıktır. Beraberinde vücudun başka yerinde de tutmama, beyin hasarı, inme gibi başka bulgular da olur. İkincisi ise sinirin beyin sapından çıktıktan sonra başına bir olay gelmesi dolayısıyla oluşan ve sadece yüzün o tarafını etkileyen, vücudun başka bir yerinde herhangi bir bulgu yaratmayan çevresel dediğimiz Periferik yüz felcidir. 

Yüz Felci Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın tedavisinde ilk seçenek kortizon olup fizik tedavide verilebilir. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları santral yüz felcine göre daha sık görülen periferik yüz felci ile ilgilenir.


Yüz Felci Tedavileri ve Yüz Felci Fiyatı Hakkında Daha Fazla Bilgi için
İletişim Numaramızdan Bizi Arayabilir, Whatsapp Numaramız ile Sorularınızı Sorabilirsiniz.Yüz Felci Sıkça Sorulan Sorular


Yüz Felci