Horlama rahatsızlığı , hava yolunda darlık oluştuğu durumlarda ortaya çıkan gürültü biçimindeki sestir. Uyku apnesi ise horlama sonucunda ortaya çıkan bir solunum durması durumudur.

Horlama rahatsızlığı, hava yolunda darlık oluştuğu durumlarda ortaya çıkan gürültü biçimindeki sestir. Uyku apnesi ise horlama sonucunda ortaya çıkan bir solunum durması durumudur. Kişilerin uyurken nefesinin durması, kesinlikle dikkate alınması gereken ciddi bir konudur. Yapılan araştırmalara göre bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin; daha çok trafik kazası yaptığı ve kazalara neden olduğu ortaya konulmuştur. Bu rahatsızlığın pek çok nedeni olabilir. Hastanın fazla kilolu olması veya büyük bir geniz etine sahip olması bu duruma neden olarak gösterilebilir. Ayrıca söz konusu kişilerin yaşam kalitesi oldukça düşmektedir. Gece uykusunu verimli bir şekilde alamayan kişiler, günlük hayatlarında ve sosyal hayatlarında uyum problemleri yaşayabilirler.

Horlama ve uyku apnesi nedir?

Horlama; halk arasında uyku sırasında bireyin çıkarttığı gürültülü ses olarak tanımlanır. Tıp literatüründe özellikle kilo problemi olan erişkinlerde, yumuşak damak ve küçük dil normalden daha fazla büyümesi ile karakterizedir. Gerginliklerini kaybeden bu dokuların soluk yolunu daraltması sonucunda ciğerlere giden hava bu dokuları titreştirir ve ortaya horlama sesi çıkar.

Horlama ve uyku apnesinin kişi üzerindeki etkileri nelerdir?

  • Rahat nefes alamamaya bağlı olarak sabahları zor uyanma
  • Baş ağrısı ve mide bulantısı
  • Gün içinde sürekli uyku hali, özelikle öğle-akşam yemeği sonrası uyuya kalma
  • Konsantrasyon bozukluğu ve sürekli yorgun ve isteksiz bir ruh hali

en tipik belirtilerdir. Ayrıca hastalığın ileriki evrelerinde kandaki oksijen seviyesinin normalin oldukça altına düşmesi ile hipertansiyon ve kalp büyümesine neden olur. Ciddi uyku apnesi olan kişilerde kalp krizi riski veya felç durumları olabilir.

Horlama ve uyku apnesi hangi durumlarda oluşur?

  • Kilolu erişkinlerde
  • Sık alkol ve sigara kullanımında
  • Yoğun stres
  • Sakinleştirici veya kas gevşetici kullanımı
  • Genetik eğilim

Horlama ve Uyku Apnesi Cerrahisi 

Uyku apnesi ve horlama rahatsızlıklarında cerrahi tedavi ön plana çıkmaktadır. Uyku apnesi ameliyatı ve horlama cerrahi uygulamaları anlaşmalı hastanemiz de ve kliniğimizde yapılmaktadır.


Uyku Apnesi Ve Horlama Tedavileri ve Uyku Apnesi Ve Horlama Fiyatı Hakkında Daha Fazla Bilgi için
İletişim Numaramızdan Bizi Arayabilir, Whatsapp Numaramız ile Sorularınızı Sorabilirsiniz.Uyku Apnesi Ve Horlama Sıkça Sorulan Sorular


Uyku Apnesi Ve Horlama