Günümüzde insanlar estetik ve sağlık sorunları sebebi ile burun ameliyatı yaptırmaktadır.

Günümüzde insanlar estetik ve sağlık sorunları sebebi ile burun ameliyatı yaptırmaktadır. Bu ameliyat prosedürü oldukça zorlu olduğu için öncesinde uzman bir doktora başvuruda bulunmanız önerilmektedir. Burun tıkanıklığı, septum deviasyonu, alerjik rinit, sinüzit, soğuk alğınlığı, horlama ve burun kanaması gibi çeşitli hastalıklar mevcut olmaktadır. Sıraladığımız bu hastalıklar günümüzde birçok kişide sıklıkla rastlanmaktadır.


Burun Tıkanıklığı

Burundan nefes alırken tıkanıklığın oluşması sadece günlük hayatımızın kalitesini düşürmekle kalmayarak, aynı zamanda uzun süre boyunca tedavi edilmemesi durumunda çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. İnsan sağlığında solunumun düzgün çalışması oldukça önemlidir. Burun tıkanıklığı kalpta ritm sorununun yaşanmasına ve hatta kalp yetmezliğine bile sebep olmaktadır. Bu hastalık bebeklerin rahat nefes almasını engellediği için bebeğin gelişim süresini de olumsuz yönde etkilemektedir. Hastalığın birçok sebebi bulunmaktadır. Bunları grip, burun eğriliği, geniz eti, sigara kullanımı ve hormonal durum olarak sıralayabiliriz. Hemen uzman bir doktor yanına giderek endoskopik burun muayenesi alabilir ve tıkanıklığa sebep olan durum çözülebilir. Bazı zamanlarda teşhis prosedürü için bilgisayarlı tomografi de gerekebilir.


Burunda Kemik Eğriliği

Burnun orta bölümünü oluşturan arka ve ön kıkırdaktan ibaret olan bir yapı yer almaktadır. Çeşitli sebeplerden dolayı burunda oluşan eğriliğe septum deviasyonu ya da kemik eğriliği denmektedir. Eğrilik dışarıdan görünebildiği gibi, dışarıdan görünmeden sadece iç kısımda da olabilir. Burun hastalıkları arasında sıklıkla görülmekte olan kemik eğriliği, horlama, nefes almada zorlanma, tıkanıklık ve yaşam kalitesinin düşmesi gibi olumsuz etkiler yapabilir. Ayrıca kemik eğriliği farenjit, sinüzit ve bronşit benzeri hastalıkların oluşmasına da yol açabilmektedir.


Bu hastalığa yakalanan kişilerin genellikle sadece endoskop muayenesinden geçmesi yeterlidir. Bazı zamanlarda bilgisayar tomografisine de ihtiyaç duyulabilmektedir.


Burun kemiğindeki eğriliğin düzeltilmesi için tek çare ameliyat olunmaktır. Burun hastalıkları arasında yer alan kemik eğriliği için iki çeşit ameliyat bulunmaktadır: Rinoplasti ve Septoplasti. Rinoplasti olarak adlandırılan ameliyat estetik operasyondur ve burunun görünümünü değiştirmek için uygulanmaktadır. Septoplasti ise septum deviasyonunu düzeltmek amaçlı yapılan fonksiyonel operasyon türüdür. Rinoplasti ve septoplasti ameliyatları ikisi aynı zamanda yapılabilir. İki ameliyat çeşidinde de ilk önce burun kemik yapısının şekillendirmesinin tamamlanmış olması gereklidir. Yani kızlarda 15 ila 16 yaş aralığı, erkeklerde ise 17-18 yaşlara ulaşılmış olması gerekmektedir. Aksi halde ameliyat başarısız olabileceği ve sonrasında kişinin burun bölgesinde olumsuz yönde etkiler oluşturabileceği için operasyon yapılmamaktadır.


Günümüzde insanlar estetik ve sağlık sorunları sebebi ile burun ameliyatı yaptırmaktadır.