Burun ve boğazda oluşan hastalıklar ve baş boyun bölgelerinde yapılan cerrahi çokta uzun bir tarihe sahip değildir.

Burun ve boğazda oluşan hastalıklar ve baş boyun bölgelerinde yapılan cerrahi çokta uzun bir tarihe sahip değildir. Bu bölüm evvelki zamanlarda sadece İzmir KBB olarak bilinmekteydi. Ancak uzmanlar tarafından yapılan boyun, gırtlak ve tiroid doku cerrahi operasyonları yeni bir uzmanlık alanının eklenmesini zorunlu kıldı.

Orta Kulakta oluşan basınç sorununun nedenleri: Orta kulakta oluşan bu rahatsızlığın en büyük oluşma nedeni bulunduğumuz ortamı değişmektir. Havamızın değişmesi ile birlikte vücudumuzda oluşan tepkimeler arasında kulağımız da kendini göstermektedir. Basıncın değişmesi ile birlikte vücudumuzdaki basınçla da uygun olmadığı için kulak zarımız hareket etmeye başlar. Orta kulak basınç problemi oluştuğu zaman işitme kayıplarının görülmesi de muhtemel. Yüksek bölgelerden inildiği zaman dışardaki hava basıncı git gide artar ve kulaktaki basınç farkı da artmaya başlar.

Kulaktaki rahatsızlıklar dolayı yolla tüm vücudumuza etki eder. Denge sistemimiz kulağımızla bir senkronizasyon içerisinde çalıştığı için denge bozulmaları ve baş dönmelerinin yaşanması normaldir. Bu basınç değişikliklerinin en çok görüldüğü kişiler arasındaysa dalgıçlar olmaktadır. Bu basınç değişimlerinin vücudumuza etki etmesini engellemek için kullanılan yöntemlerden biri de östaki borusudur. Ancak östaki borusunda da rahatsızlık görülüyorsa, iş bir hayli zorlaşır. Boruda yaşanan grip ve nezle gibi hastalıklar doktorların işini zora sokar. Böyle durumlarda basınç değişikliğinin getirdiği sorunlara yakalanma riski de artıyor. Östaki borusunda rahatsızlık olan bir kişinin mutlaka uçağa binmeden önce burun açıcı okyanus suyu özlü spreyleri kullanmalıdır. Bunun yanı sıra östaki borusunu çalıştırmak için çiklet çiğnemekte bilinen ve çok etkili bir yoldur.

Bademcik Sorununun Nedenleri Ve Başka Hastalıklarla İlişkileri

İzmir KBB bölümünün en çok rastlanan sorunları arasında bademcik ve geniz eti de yer almaktadır. Özellikle çocuklarda görülen bademcik rahatsızlığının nedeni engellediği mikroplar yüzündendir. Bademciklerin görevi bulunduğu bölge üzerinden vücudumuza giren mikropları engellemektir. Bazı durumlardaysa doğuştan gelen bir büyük bademcik sorununa da rastlanmaktadır. Bu durumlar az görülse de sorunun bulunduğu çocukta ağzı açık uyuma ve horlama gibi rahatsızlıklar da beraberinde gelmektedir. Nefes almada çekilen zorluklar ve nefesin durma noktasına geldiği bademcik hastalıkları Bademcik Ameliyatı sayesinde ortadan kaldırılabilir.

Çok az olsa da bademcik hastalığı başka hastalıkların da habercisi olmaktadır. Lösemi hastalığının belirtilerinden biri de bademciklerin şişmesidir. Bu şişlikler tek ve iki taraflı olabilir. Hastalık durumunun anlaşılması için dokuların ele gelip gelmediğini de kontrol etmek yeterlidir.


Burun ve boğazda oluşan hastalıklar ve baş boyun bölgelerinde yapılan cerrahi çokta uzun bir tarihe sahip değildir.