Bir kaza sonucu yüze gelen travmalarda en çok hasar gören kemik burun kemiğidir. Kırılma daha çok, yandan gelen darbeler sonucu olur. Burun kırığı bazen kemiğin yer değiştirmesine neden olmadan hafif bir çatlakla kendini göstermesine rağmen, şiddetli travmalarda kemikte çok parçalı ve çökmelerin olduğu kırıklar da gelişebilir.

Bir kaza sonucu yüze gelen travmalarda en çok hasar gören kemik burun kemiğidir. Kırılma daha çok, yandan gelen darbeler sonucu olur. Burun kırığı bazen kemiğin yer değiştirmesine neden olmadan hafif bir çatlakla kendini göstermesine rağmen, şiddetli travmalarda kemikte çok parçalı ve çökmelerin olduğu kırıklar da gelişebilir. Burun kemiği kırığı olan hastalarda eğer yer değiştirme yoksa sadece burun içine tampon konup destek sağlanması yeterli olabilir. Ancak yer değiştirme ve şekil bozukluğu olan hastalarda, burun kırığı cerrahisi ile düzeltilmesi gereklidir.

Burun kırıldığında yalnızca kemik dokusu etkilenmez. Bununla birlikte kıkırdak dokusunun da yapısı değişir. Yüze alınan darbelerde en çok kırılmanın burunda geldiği bilinmektedir. Burun kemiği kırığı için pek çok belirti söz konusu olabilir.

Eğer bu belirtileri taşıyorsanız mutlaka doktora başvurunuz:

  • Burun şişmesi
  • Burun ağrısı
  • Burunda ağrı
  • Durmayan kanama
  • Deliklerin yırtılması
  • Burunda darbeden vb. durumdan dolayı eğrilme
  • Nefes alırken güçlük çekilmesi
  • Burunda hassasiyet meydana gelmesi
  • El ile burna dokurken burundan ses gelmesi
  •  

Burun Kırılmasına Neden Olan Sebepler

Burun kemiği kırığı pek çok nedenden dolayı meydana gelebilir. Bilinçsiz yapılan spor aktiviteleri esnasında meydana gelebilir. Bunun yanı sıra spor yaparken mutlaka dikkatli olunması gereklidir. Şiddet içerikli kavgalar esnasında burna alınan darbe sonucunda burun kırılabilir. Yine en çok görülen nedenler arasında kazalar gelmektedir. Araba kazalarında veya motosiklet kazalarında burnun kırılması olasıdır. Alkol veya uyuşturucu kullanımından kaçınılmalıdır. Meydana gelen birçok kırılma vakasında hastalar, aldıkları maddeler nedeniyle burunlarının nasıl kırıldığını bile hatırlamamaktadır. Ayrıca cam yüzeyleri fark etmeyip düşen pek çok hastanın burnu kurulmaktadır. Burun kırılmasına neden olan bu sebeplerin dışında, tedavi sürecine geç olmadan başlanılmalıdır. Burun kemiği kırığı cerrahisi sayesinde ameliyat olmak mümkündür.

Burun kemiği kırığı cerrahisi

Burun kemiklerinin düzeltilmesi için en ideal zaman ilk birkaç saattir. Bu süre içinde henüz ödem gelişmediğinden işlem daha kolaydır. Burun kırığı ameliyatı için eğer ödem çok olursa, burnun şekli iyi değerlendirilemeyeceğinden müdahale 3-5 gün ertelenir. Ancak 2 haftadan fazla zaman geçen hastalarda kemiklerde kaynama başlayacağından burun kırığı ameliyatı 3-6 ay sonra Rinoplasti teknikleriyle yapılır.


Burun Kemiği Kırığı Tedavileri ve Burun Kemiği Kırığı Fiyatı Hakkında Daha Fazla Bilgi için
İletişim Numaramızdan Bizi Arayabilir, Whatsapp Numaramız ile Sorularınızı Sorabilirsiniz.Burun Kemiği Kırığı Sıkça Sorulan Sorular


Burun Kemiği Kırığı