Burun kemiği eğriliği rahatsızlıklarında, burun tıkanıklığı yapan nedenleri tespit etmek gerekir. Burun içindeki bu patolojik durumlarda mutlaka bir kulak burun boğaz hekimi tarafında yapılan endoskopik muayene yapılması çok önemlidir.

Burun kemiği eğriliği rahatsızlıklarında, burun tıkanıklığı yapan nedenleri tespit etmek gerekir. Burun içindeki bu patolojik durumlarda mutlaka bir kulak burun boğaz hekimi tarafında yapılan endoskopik muayene yapılması çok önemlidir.

Hekim gerek görürse, ek patolojilerin tespiti için radyolojik inceleme (bilgisayarlı tomografi) yapabilir. Burun tıkanıklıklarının en çok görülen nedeni Septum Deviasyonu yani burun orta bölmesindeki kıkırdak ve kemik eğrilikleridir. Bunun yanı sıra burun kemiği eğriliği, burun içinde yer alan Konka adı verilen fonksiyonel normal et yapılarının şişlikleri de tıkanıklık oluşturabilir.

Burun kemiği eğriliği, pek çok nedenden dolayı meydana gelebilir. Söz konusu eğri olma durumu kalıtsal nedenlerden olabileceği gibi, sonradan alınan darbelerden dolayı da oluşabilir. Bu eğrilikler özellikle bazı hastalıklarda, burun tıkanıklığına neden olur. Hastalar, rahat nefes alamadıklarından şikayetçidirler. Fakat burun kemiği eğriliği sayesinde hastaların hayat kalitesi yükselmektedir.   Bununla birlikte birçok hasta burnundaki eğrilik nedeniyle sosyal yaşamlarında sorun yaşamaktadır. Toplumdan dışlandığını hisseden veya alay konusu olan bireyler, burnundaki eğrilik nedeniyle özgüven kaybına uğrar.

Burun kemiği eğriliği her hastada aynı şekilde gözlemlenmez. Kimi hastalar için burnun içinde olan eğrilik, dışarıdan bakıldığında fark edilmeyebilir. Kimi zaman ise dışarıdan da eğri olan burun karşımıza çıkmaktadır. Her iki durumun da ortak özelliği, burun eğriliğinin yarattığı nefes alma sorunudur. Özellikle sinüslerin normal seyrinde çalışmasına engel olarak, geniz akıntısı gibi şikayetlere sebebiyet verebilir. Bu durum yaşlılar için daha büyük sıkıntılar yaratır. Yeterince oksijen alamayan bireyler zaman geçtikçe hastalık riskiyle karşı karşıya kalır. Bu hastalıklar kalp hastalıkları ve akciğer hastalıkları olmak üzere, daha çeşitli de olabilir. Bu nedenle burun kemiği eğriliği için müdahele edilmesi gerekebilir.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı

Ameliyat öncesinde hastaya gerekli tetkikler yapılır. Bu konuda ilk sorulan soru, hastanın daha önce ameliyat geçirip geçirmediği olacaktır. Bunun dışında hastanın burun yapısındaki şekil bozukluğu için uygun bir planlama yapılarak, cerrahi işleme başlanılır.

Kliniğimizde izmir burun kemiği eğrisi tedavisi uygulamalarında, Radyofrekans veya Smr yöntemi ile burun etini küçültüp eğri olan kemiği düzeltilmektir. Burun kemiği eğrisi ameliyatı sonrası tampon konmamaktadır. Operasyon sonrasında hastalarımız normal hayatlarına devam etmektedir.


Burun Kemiği Eğriliği Tedavileri ve Burun Kemiği Eğriliği Fiyatı Hakkında Daha Fazla Bilgi için
İletişim Numaramızdan Bizi Arayabilir, Whatsapp Numaramız ile Sorularınızı Sorabilirsiniz.Burun Kemiği Eğriliği Sıkça Sorulan Sorular


Burun Kemiği Eğriliği