Burun Dolgusu

Burun Dolgusu Ameliyatsız Rinoplasti

Burun dolgusu ve ya burun ucu dolgusu; dolgu maddesi ile  burnun görünümünü düzeltmeye veya burnun yüksekliğini artırmaya yardımcı olur. Cerrahi rinoplastiye bir alternatiftir olan amelaytsız rinoplasti, ancak kalıcı bir prosedür değildir. Birçoğu cerrahi rinoplasti yapmadan önce burun dolgusu ile cerrahi olmayan rinoplasti denemeyi seçer.

Burun dolgu maddesi ile cerrahi olmayan rinoplasti nedir?

Geleneksel olarak burun estetiği ile cerrahi olarak yapılır. Burun yeniden şekillendirilmesi için altın standart olmaya devam eder, ancak kalıcı bir değişiklik istemeyenler veya rinoplasti öncesi geçici bir prosedür denemek isteyenler için, dermal dolgu maddeleri ile enjekte edilebilir burun güçlendirmesi uygun olabilir.

Yumrular veya çıkıntılar dermal dolgularla çıkarılamaz. Aksine, oyuklar burnu düzeltmek için doldurulabilir. Örneğin, belirgin bir dorsal kambur varsa (burunda bir yumru veya çengel bir burun), o zaman kamburun üstündeki ve altındaki alan burnu düzeltmek için doldurulabilir. Burun dolgularının bir başka kullanımı, bir tarafa saptığında bir burnu düzeltmektir. Bu, burnun içbükey tarafını enjekte ederek elde edilebilir.

Burun ucu yüksekliği genellikle hastalar tarafından istenir. Bu, burnun ucunun yanı sıra kolumellerin tabanına (burun deliklerini ayıran burnun alt tarafı) dolgu maddesi enjekte edilerek ve böylece ucu yükseltilmiş görünerek elde edilebilir.

Burundaki dermal dolgu maddelerinin bir başka kullanımı, daha az belirgin burun köprüleri veya daha düz burunları olanlarda burun yüksekliğini arttırmaktır.

Burunda kullanılabilecek dermal dolgu türleri nelerdir ?

Genel olarak kullanılan en yaygın dermal dolgu tipi olan hyaluronik asit dolgu maddeleri, burunda en yaygın kullanılan dolgu maddeleridir. Geçicidirler, ancak birkaç yıl sürebilirler. Aynı zamanda, hiyalüronik asit dolgularını çözen hiyalüronidaz enzimi enjeksiyonu ile geri dönüşümlüdürler. Dolgunun estetik görünümü ile ilgili olarak veya dolgu maddesinin yanlışlıkla bir artere enjekte edildiği acil durumlarda bu kullanılabilir (yukarıdaki risklere bakın). Birçok hasta burun dolgu maddesinin 1 yıl önce dağılmasının etkisini bulur. MRI taramaları kullanan çalışmalarla, bunun dolgu maddesinin kaybı veya metabolizmasından değil, bunun yerine dolgu maddesi göçünden kaynaklandığına inanıyoruz. Burun durumunda, bunun nedeni burun köprüsünden uzaklaşmak olabilir.

Burunda kalıcı dolgu maddeleri de kullanılabilir. Burunda kalıcı dolgu maddeleri kullanmanın avantajı, tedavinin bir kereye mahsus olması ve tekrarlanan enjeksiyon riskinden kaçınılmasıdır. Dezavantajı, yerleşimin alt optimal olması gerektiğinde kolayca düzeltilememesidir. Ayrıca, kalıcı dolgu maddeleri, dolgu maddesinin topaklarına veya sertliğine neden olan granülom (vücutla reaksiyonlar) gibi daha büyük bir problem riskine sahiptir.


Burun Dolgusu Tedavileri ve Burun Dolgusu Fiyatı Hakkında Daha Fazla Bilgi için
İletişim Numaramızdan Bizi Arayabilir, Whatsapp Numaramız ile Sorularınızı Sorabilirsiniz.Burun Dolgusu Tedavileri

Burun Dolgusu