Burun Ameliyatı

Burun ameliyatı, son derece farklı operasyonların yapıldığı bir alan. Estetik amaçlı, işlevsel amaçlı, ameliyata ek olarak ikinci bir ameliyat şeklinde yapılabiliyor.

Burun Ameliyatı Çeşitleri

İlk olarak yapılan ameliyat ile ilgili, çeşitler olduğunu bilmelisiniz. Yani kişinin talepleri doğrultusunda yapılan ameliyatta elde edilen kazanımın ne olacağına yönelik ameliyat çeşidi belirlenebiliyor.

  • Ameliyat estetik amaçlı yapılabilir. Görüntünün değiştirilmesi ve hastanın istediği şekilde bir burnunun olması için ameliyat gerçekleşebilir.
  • Fonksiyonel amaçlı bir ameliyat olabilir. Yani nefes alma zorluğu çeken bir hasta için ameliyatın yapılması gerekli olabilir.
  • Yapılan ameliyat sonrasında fonksiyonel olarak bir azaltma olursa, ikinci bir ameliyata gerek duyulur. Bu durumda doktor tarafından yeniden ameliyat yapılır.

Yukarıda verilen amaçlar ile burun ameliyatının gerçekleşmesi mümkün. Doktorunuzun yapmış olduğu incelemeler ile ameliyatın gerçekleşmesi söz konusu olacaktır. En çok tercih edilen ameliyat yeri olduğundan, her geçen gün burun için geliştirilmiş olan teknikler sayesinde kolay ve rahat şekilde ameliyatın yapılması sağlanmaktadır.

Burunda Estetik Operasyonlar

İlk olarak estetik amaçlı yapılan ameliyatlardan söz ediyoruz. Bu ameliyatta estetik kaygı ön planda. Çoğu zaman fonksiyonel olarak burnun düzeltilmesi görevi de görüyor. Direkt olarak kişinin burnunun istediği boyutta olması, küçültülmesi ya da kaldırılması gibi ameliyat talepleri olabilir. Yani estetik amaçlı yapılan ameliyat içinde de burun ameliyatının çeşitlerinin olduğunu bilmelisiniz.

Burun ucu ameliyatı;

Yapılacak olan ameliyat çeşitleri içinde yer alıyor. Burun ucuna yapılan dokunuşlar, kıkırdak ameliyatı olarak da düşünebilirsiniz. Doktorunuzun  yapmış olduğu müdahale ile burun ucunun kaldırılması ya da olması gereken seviyeye getirilmesi söz konusudur. İzmir rinoplasti uzmanı Cem Karas tarafından yapılan ameliyat çeşitleri içinde burun ucu ameliyatının da olduğunu bilmelisiniz.

Burun küçültme ameliyatı;

Burun üst kemiğinin yamuk olması, burun üst kemiğinin olması gerekenden büyük olması gibi durumlar var. Bu durumda direkt olarak estetik operasyon ile burnun istenen boyuta getirilmesi söz konusu oluyor. Kemiğin düzeltilmesi ve istenen görünümü alması mümkün.

Burunca İşlevsel Problemlerin Çözülmesi

Nefes almak için kullandığımız en önemli organımız burun, bazı durumlarda bu işlevini yerine getiremiyor. Ağızdan nefes almanın pek çok probleme yol açması, hastaların burun tıkanıklığı şikayeti ile hastanelere gelmesine neden oluyor. Bunun için mutlaka işlevsel problemlerin de doktor tarafından çözüme kavuşturulması isteniyor.

Burundan kemik alma;

Sıkça yapılan ameliyatlar arasında. Burun ameliyatının kemik alma olarak yapılması, kişinin burun deliklerinden çok daha kolay şekilde nefes almasını sağlayacaktır. Oluşmuş olan kemiklerin düzeltilmesi, burnun fonksiyonunun tam olarak yerine getirmesi için yapılır. Sonrasında hastanın rahat nefes alması mümkün olur.

Burundan et alma;

Yapılan ameliyat çeşitlerinden olan et alma da aynı şeklide burun ameliyatının fonksiyonelliğini kazanması için yapılır. Direkt olarak alınan et sonrasında kişinin burnunun çok daha işlevsel olduğunu anlaması söz konusudur.

Burun ameliyatı nasıl yapılır sorusu da sıkça sorulan sorulardan. Sunulan çeşitlere göre nasıl yapılacağı konusunda doktor kararı verecektir. En uygun şekilde ameliyatın gerçekleşmesi ve hastanın çok daha hızlı şekilde normal hayatına dönmesi için gereken müdahale yapılacaktır.

Ameliyatta Hangi Anestezi Kullanılır?

Ameliyatınız için kullanılacak olan anestezik yöntem doktorunuz tarafından belirlenir. Eğer sizin bir talebiniz varsa, mutlaka onun da dinlenmesi mümkündür. Genel olarak birlikte karar vermeniz sağlanacaktır.

Lokal Anestezi;

Ameliyatın lokal anestezi ile yapılması mümkün. Eğer hastanın bu konuda bir itirazı olmazsa doktor tarafından tercih edilen yöntem lokal anestezi ise direkt olarak uygulama o şekilde yapılacaktır. Yani uyutulmadan, bölgesel uyuşma ile ameliyatın gerçekleşmesi sağlanacaktır.

Genel anestezi;

Yapılacak olan genel anestezi, kişinin uyutulması demek. Doktorunuzun tercihi bu yönde olabilir ya da siz genel anestezi yapılmasını talep edebilirsiniz.

Yukarıda verilen anestezik yöntemler ile burun ameliyatı yapılır. Burun ameliyatı yapmak konusunda bu alanda uzman olan doktorlar tarafından sunulan önerilere göre hareket etmek en doğrusu olacaktır. ameliyat öncesi ve sonrasında önerileri dikkate almanız önemlidir.

Call Now Button