Bademcik ve geniz eti her durumda alınmaz. Boğazdaki bademcik ağızdan giren allerjen, bakteri ve virüslere karşı, genizdeki adenoid doku da burundan girenlere karşı bariyer görevi yaparlar. Adenoid dokusu Halk arasında sanki sonradan çıkan ve alınması gereken bir doku olarak kabul edilir. Adenoid dokusu geniz eti olarak da bilinmektedir.

Bademcik ve geniz eti her durumda alınmaz. Boğazdaki bademcik ağızdan giren allerjen, bakteri ve virüslere karşı, genizdeki adenoid doku da burundan girenlere karşı bariyer görevi yaparlar. Adenoid dokusu Halk arasında sanki sonradan çıkan ve alınması gereken bir doku olarak kabul edilir. Adenoid dokusu geniz eti olarak da bilinmektedir. Bazı durumlarda bu dokular alınabilir. Geniz etinin büyük olması, sorun teşkil etmektedir. Çünkü nefes almak güçleşir ve bu durum kulaklara yansıyabilir. Özellikle çocuklarda çok daha riskli bir durum oluşturabilir. Bu nedenle uzman doktor muayenesinin ardından, geniz etinin alınması muhtemeldir. Bademcik ve geniz etinin git gide büyümesi durumları, üst solunum yollarını da riske atmaktadır.

Bademcik ve Geniz Eti

Aşağıdaki durumlarda geniz etinin kesin olarak alınması gerekir:

  • Üst solunum yollarının, fazla büyümüş bademcik ve geniz eti nedeniyle tıkanması.
  • Bademciğin iltihaplanması.
  • Tümör durumları.
  • Büyüyen bademcik ve geniz eti nedeniyle çene yapısının zarar görmesi.

Pek çok kişi, cerrahi operasyon görmekten korktuğu için ameliyattan uzak durmaktadır. Fakat sanılanın aksine, bademcik ameliyatlarında risk çok azdır. Ayrıca hastaların günlük hayata geri dönmesi ve iyileşme süresi oldukça kısadır.

Tonsillektomi Nedir?

Tonsillektomi bademcik ameliyatı ile (bademcik alınması) endikasyonları ile adenoidektomi(geniz eti alınması ) endikasyonları ayrı olabildiği gibi ortak nedenlerde olabilir. Geniz etinin alınmasının nedenleri, 4 ana sebebe bağlıdır. Birincisi, çocukta solunum bozukluğu yaratabilecek derecede büyük olmasıdır. İkincisi, hastanın senede 3 veya daha fazla kez otit geçirmesidir. Diğer endikasyonlar ise 3 veya daha fazla sinüzit geçirmesi ve akciğer problemleri yaratmasıdır. Bu 4 ana sebep üzerinden geniz etinin alınıp alınmamasına karar veririz. Fakat her çocukta bu endikasyonların bazen bir veya ikisine çok ilerlemiş olarak rastlamaktayız. 4 sebep olmadan 1 veya 2 sebep ile de karar verebiliriz. Bu karar hekiminize ait bir karardır.

Tonsillektomi için 2 ana endikasyon vardır. Birincisi, büyüklüğe dayalı olarak obstrüksiyon yaparak solunumu bozmasıdır. İkincisi ise enfeksiyon sayısıyla ilgilidir. Enfeksiyon sayısıyla ilgili endikasyon, Paradise Kriterleri olarak uzun zamandan beri kullanılmaktadır. Son 3 senede 3 defa veya son 2 senede 5 defa veya son 1 senede 7 defa bademcik enfeksiyonu geçirmesidir.

Bademcik Ameliyatı 

İzmir KBB uzmanı Op.Dr Cem Karas’ın kurucusu olduğu CK Klinikte ve kurucularından olduğu EKOL KBB Hastanesinde ( anlaşmalı hastanemiz ) bademcik ameliyatları gerçekleştirilmektedir. Bilgi ve randevu için lütfen arayınız.


Bademcik ve Geniz Eti Tedavileri ve Bademcik ve Geniz Eti Fiyatı Hakkında Daha Fazla Bilgi için
İletişim Numaramızdan Bizi Arayabilir, Whatsapp Numaramız ile Sorularınızı Sorabilirsiniz.Bademcik ve Geniz Eti Sıkça Sorulan Sorular


Bademcik ve Geniz Eti