Büyük çoğunluktaki hastalar Bademcik Ameliyatı sonrasında aynı gün eve giderken, bazıları için ek olarak 1 gecelik müşahede süresi belirlenir.

Büyük çoğunluktaki hastalar Bademcik Ameliyatı sonrasında aynı gün eve giderken, bazıları için ek olarak 1 gecelik müşahede süresi belirlenir. Bu kişisel bir tercih değildir, ameliyat sonrası verilecek kararlar tamamen doktorunuza aittir. Bademcik ameliyatının yapıldığı bölge açık olduğu için operasyon sonrası kanama gibi risklerde muhtemeldir. Eğer ağzınızda kan tadı veya kusma durumunda kan gelme durumu yaşanırsa hiç vakit kaybetmeden doktorunuzu bilgilendirmekte fayda vardır. Ameliyat bölgesi açık olduğu için 2 hafta gibi bir ağrı söz konusu olabilir. Yara yeri kapandıktan sonra ağrılarınızda geçecektir. Tabii ki bu tip ağrılarda kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Genellikle hastaların çoğu için sadece basit ağrı kesiciler önerilmektedir. Ancak bazı durumlarda bu tip ağrı kesiciler sorunu kökünden çözemediği için daha etkili ilaçlar kullanılabilir. Ağrıların en sık rastlanıldığı zamanlar yutkunulduğundadır. Bazen bu ağrılar kulağa vurarak birazda şiddetlenebilir. Yetişkin insanlarda ameliyat sonrası gerçekleşen ağrılar çocuklara göre daha şiddetli olmaktadır.

Ameliyatı atlattıktan sonraki süreçte 4 saat hiçbir şey yememeniz ve içmemeniz gereklidir. Hemşirenin talimatıyla birlikte yemek yiyebileceğinizi öğrenmiş olacaksınız. Boğaz bölgenizi tahriş etmemesi için sadece su ve yumuşak gıdalarla kendinizi doydurmanız daha iyi olacaktır. Ameliyattan sonraki ilk günde fazla olmayacak şekilde sık sık soğuk çay, komposto, dondurma gibi şeyleri kabul etmeniz gerekir. 2. gündeyse bu içtiklerinizin üzerine yoğurt, ayran ve puding gibi yine boğazı tahriş etmeyecek gıdaları kullanmalısınız. Sonraki günlerdeyse sırayla bu yemeklerin üzerine benzeri gıdaları kullanabilir, 5. günden itibaren tahriş edici ancak sıcak olmayan gıdalarda kullanılabilir. 10 gün süresinde yemeklerinizi ağrı kesici kullanmadan rahat rahat yiyemeyebilirsiniz.

Ameliyattan Sonra Uzak Durulması Gerekenler

Bademcik Ameliyatı sonrasında 1 hafta süresinde uzak durulması gereken gıdalar:

  • Fazla sıcak ve asit içeren ürünlerden kaçınmakta fayda var. Portakal, limon suyu, kola gibi ürünler bunların içine dahil edilebilir. Ayrıca içerisinde çikolata olan hiçbir şeyi de yememeniz yararınıza olacaktır. Pipet kullanmadan bol sıvı tüketimi gerçekleştiriniz. Kırmızı renk gıdaları kullanmayınız. Bu gibi şeyler kanla aynı renk olduğu için aklınızı karıştırabilir. Acı ve baharatlı gıdaları tüketmekten kaçının. Katı gıdaları yemeyin ve iyice çiğnemeden de yutmayın.

Ameliyat sonrasında konuşma sesinizde ufak değişiklikler görebilirsiniz. Bu ses tellerinizde bir bozulma olduğu anlamına gelmez. Ateşiniz de normalden biraz yüksek olabilir. Özellikle yaşı küçük olan hastalar 3 gün evden çıkmazlarsa daha uygun olacaktır.


Büyük çoğunluktaki hastalar Bademcik Ameliyatı sonrasında aynı gün eve giderken, bazıları için ek olarak 1 gecelik müşahede süresi belirlenir.