İzmir Bademcik Ameliyatı geçirdikten sonra hasta öncelikle anestezinin etkisinin tam olarak geçmesini beklemelidir.

İzmir Bademcik Ameliyatı geçirdikten sonra hasta öncelikle anestezinin etkisinin tam olarak geçmesini beklemelidir. 4 saat çeken bu süre boyunca ağız yoluyla herhangi bir sıvı veya gıdanın alınmaması gerekir. Süre geçtikten sonra ilk olarak içerisinde tane bulunmayan dondurma, yoğurt veya soğuk sütlü tatlıları yiyerek acıyı hafifletmek faydalı olacaktır. Ameliyat yerinin daha çabuk iyileşmesi için bol bol su içmek şarttır. 3. günden 10. güne kadar geceleri daha da şiddetlenen kulak ağrılarının oluşması ve tekrar etmesi muhtemeldir. Ameliyattan sonra 7 gün içerisinde ameliyat bölgesinde oluşan beyaz renkteki iyileşme dokuları yanlış anlaşılmamalıdır. Genellikle aileler bu oluşan dokuları iltihapla değişik salmaktadırlar. Sıvı gıda veya suyun ağız yoluyla alınması çok önemlidir. Oluşan sızılar nedeniyle sıvı alımını azaltan hastalarda ağrılar git gide şiddetlenebilir. Damar yoluyla verilen serumlar iyi olsa da ağız yoluyla alınan sıvı çok daha etkili olmaktadır. Geceleri kalkıp su içen hastalar daha erken sağlıklarına tam olarak kavuşmaktadırlar. Bu gibi doktor talimatlarına uymak sizin de yararınıza olacaktır. Gün içinde durmadan sakız çiğnemek, protein değeri yüksek olan gıdaları tüketmek, süt ürünlerini tüketmek iyi bir sonuç elde etmek için gereklidir. Bazı yabancı ülkelerde yapılan araştırmalara göre de geceleri soğuk buhar üreten makineler çalıştırılmalıdır. Çünkü üretilen buhar sayesinde boğaz ağrıları minimum seviyelere indirilebilmektedir.

Bademcik Ameliyatı yöntemlerinden biri olan thermal welding, diğer yöntemlere göre daha etkili ve az acılı olması hastalar tarafından doğrulanmıştır. Ayrıca bu teknikle yapılan ameliyat sonrasında hastalar günlük normal yaşamlarına kısa sürede geri dönmektedirler.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Hangi İlaçlar Kullanılmalıdır?

Bademcik ameliyatınız bittikten sonra rutin antibiyotikleri içmek pekte tavsiye edilmez. Özellikle küçük yaştaki çocuklara ameliyat sonrası boğaz spreyi ya da gargaralar tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra 6 yaştan küçük çocuklara ağrı kesicilerde sıklıkla verilebilir. Parasetamol içerikli şurupları kullanmak çocuklarında yararına olacaktır. Çünkü bu içerikli şuruplar kanama veya pıhtılaşmaya olumsuz yönde etki etmez. Ayrıca bademcik ameliyatı geçiren hastalara izmir geniz eti ameliyatı sonrasında olduğu gibi okyanus suyu içerikli burun spreyleri şiddetle önerilmektedir. Antiseptik içeren gargaralar, spreyler ve ağrı kesiciler erişkin kişilere ameliyat sonrası uygun görülebilir.

Vücudun sıvı kaybı yaşaması durumu yaranın geç iyileşmesine neden olur. Özellikle ameliyat geçiren bölgeye bol bol su ve sıvı gıdaların dokundurulması çok önemlidir. Thermal welding tekniğinin daha az ağrılı olmasının nedeni de kas dokusuna ısı veya doku hasarı oluşturacak şekilde müdahale edilmemesidir.


İzmir Bademcik Ameliyatı geçirdikten sonra hasta öncelikle anestezinin etkisinin tam olarak geçmesini beklemelidir.