Sabah kalktıktan sonra gün boyunca birileri ile konuştuğunuz zaman seslerin az duyulduğunu hissediyorsanız ya da hiçbir şey duyamıyorsanız ani işitme kaybı yaşıyor olabilirsiniz

Sabah kalktıktan sonra gün boyunca birileri ile konuştuğunuz zaman seslerin az duyulduğunu hissediyorsanız ya da hiçbir şey duyamıyorsanız ani işitme kaybı yaşıyor olabilirsiniz. Dünya üzerinde nadiren görülmekte olan bu olaya hemen acil bir şekilde müdahale edilmezse gelecekte işitme kaybının kalıcı hale gelebilmesi de mümkün olmaktadır.

Ani işitme kaybı hiçbir şeyiniz yokken 3 gün içerisinde tek ya da iki taraflı olarak oluşabilecek bir hastalıktır. Tıpta kanıtını bulmuş olan bu hastalık işitme sinirinde ortaya çıkan problemle bağlı olarak işitme kaybına neden olmaktadır. Eğer bu hastalığı kendinizde görmeye başladıysanız hemen acil bir şekilde doktora görünmelisiniz. Çünkü uzman bir doktora başvuruda bulunmamanız durumunda kulağınızda kalıcı hasarların oluşmasına ve tedavi olunamamasına kadar gidebilirsiniz.

Ani İşitme Kaybının Oluşmasında Temel Nedenler Nelerdir?

Bu hastalık sebebi çok kişide bilinmeyen bir işitme kaybı olduğu için tedavi süreci de bir o kadar zorlu geçmektedir. Fakat genel olarak hastalığın oluşmasına sebep olan şeyler hayatınızda yaşamış olduğunuz travmalar, yüksek sesli bir şeyler dinleme, basınç değişkenliği, beyin sapı tümörü ve kanser tedavisi için kullanılmakta olan ilaçlar sebep olabilir. Eğer bunlardan herhangi biri ile karşılaştıysanız ve ani işitme kaybı yaşıyorsanız bunan yukardaki sebepler neden olabilir.

Ani İşitme Kaybının Belirtileri Hakkında

Hasta kişi tarafından tek veya çift işitme azlığı olarak görülebildiği gibi, birdenbire oluşan uğultu ya da çınlama şeklinde de belirtiler gösterebilir. Aynı zamanda baş dönmesi de bu belirtilere eşlik yapabilir. Eğer böyle bir durum ile karşılaştıysanız ilk yapmanız gereken şey hemen kulak hastalığı uzmanına başvuru da bulunmanız olacaktır. Bu konuda uzman kişilerle çalışmanız önerilmektedir. Çünkü en küçük hata bile sizin işitme kaybınıza yol açabilir.

Ani İşit Kaybı Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığı yaşayan kişiler hiçbir tedavi almasalar bil genellikle kısmi ya da tam olarak iyileşebilirler. Fakat hastalığın başladığı günden tedavi sürecinin geciktirilmesi durumu iyileşmenizi çok zor bir hale sokmaktadır. Bundan başka tedavi öncesin ileri düzeyde bir işitme kaybı yaşayan bireylerde ve yaşı fazla olan kişilerde tedavinin daha az etkili olması beklenmektedir. Ancak her zaman erken tedavi olunma sizin için yararlı olacaktır.

İzmir ani işitme kaybı tedavisi için yıllar boyunca farklı çeşitte ilaçlar denenmiştir. Günümüzde hala ilaçlar denenmeye devam etmektedir. Fakat kesin bir sonuç alacağınız ilacı söylemek çok zor. Bunun için mutlaka doktora (izmir kbb uzmanı) başvuruda bulunmanız gereklidir.


Sabah kalktıktan sonra gün boyunca birileri ile konuştuğunuz zaman seslerin az duyulduğunu hissediyorsanız ya da hiçbir şey duyamıyorsanız ani işitme kaybı yaşıyor olabilirsiniz